Ořechy a semínka
S oříšky a semínky má příroda jasné plány. Slouží na rozmnožování rostlin.
Zvířátko sní plod i se semínkem, plod se stráví, ale semínko bez poškození projde celým trávicím traktem, až nakonec skončí někde opodál v bobku, kde z něho vyroste nová nádherná rostlina.
A proč se i semínko nestráví? Protože obsahuje látky, které to nedovolí. A tyto látky se začnou ztrácet až několik hodin po snědení, ale v té době si už semínko lebedí v onom bobku :).
A tak pokud chceme ze semínek a oříšků něco získat, musíme je prvně odemknout, jakože sníst. A to se provede velice snadno. Na dvanáct a více hodin, podle druhu, se namočí do čisté a co nejměkčí vody. Následují nebo další den dva tři, podle druhu, než začnou klíčit, je doba, kdy z nich snadno získáme nejvíce.
Je to i způsob, jak si ověřit, že nám neprodali mrtvá semínka. Ať už stará, nezralá nebo dnes "moderně" ozářená a tím zničená.
Pokud namočené semínko do několika dní nezačne klíčit, nemá cenu ho jíst. Jen bychom si zatěžovali trávicí trakt a získali jen málo, pokud vůbec...
Oříšky a semínka jsou koncentrovaná potravina, pro tělo složitěji stravitelná. A tak by se jich za týden nemělo sníst více jak zhruba půl až kilo. Záleží na konkrétním člověku. V létě, když je spousta jiných dobrůtek, tak méně a v zimě, když toho tolik není, tak o něco více.
Oříšky a semínka nám slouží především jako výživa nervového systému a jako zdroj omega 3.
Nejvíce omega 3 najdeme v lněném semínku, ale pozor, jen v tom původním - v hnědém. Světlé je přešlechtěné pro průmyslové užití.
I vlašské oříšky ho mají hodně - vše co potřebujeme, nám naše krajina dává.