Pitný režim

Každý asi ví, že voda je základem veškerého života - podílí se rovnou na 100% biochemických reakcí těla.

Ale už málokdo si pod pojmem pitná voda představí tu nejčistší a nejměkčí vodu, čistou H2O. A právě jen ta se počítá do pitného režimu, jen taková voda, která se přímo vstřebává.

Naopak sycené a slazené limonády, pivo, káva, čaj a další naopak spíše odvodňují a dokonce i odvádí živiny. Minerální vody nás zase při dlouhodobém pití zanáší anorganickými minerály, usazeninami.


Možná se to zdá divné, ale pro většinu lidí je právě ta nejlevnější voda nejlepší - ta co teče přímo z kohoutku. Dnes je už ale plná chloru, zbytků léků, těžkých kovů a dalších neřádů a tak je vhodné ji vyčistit pomocí reverzní osmózy. Cenově to pořád vyjde levně a i příroda si oddychne, protože kupovat si vodu v pet lahvích je nezodpovědnost vůči životnímu prostředí, když pominu (ne)kvalitu balených vod.

Ale úplně ta nejlepší voda je živá voda přímo z přírodního povrchového pramene (měkká, doslova dešťová). Voda, která je ve svém přirozeném prostředí, která je živá a plná energie, kterou nám s radostí předává.


Ideální ranní start je důkladně propláchnout tělo a doplnit tak vše, co jsme přes noc mimo jiné vypotili. Takovým ranním základem je během minutky vypít minimálně půl litru - v případě opravdu čisté vody to není žádný problém.

Další věcí je, jak a kdy vodu pít. Odpověď je snadná: v dostatečném množství před každým jídlem.

Vhodné je naráz vypít tolik, kolik máme obsah žaludku, což jsou 4 až 6 deci. Žaludek se tím vypláchne a připraví na další pokrm. Také si pak tělo má z čeho snadno vytvořit dostatek slin, aby se potrava lehce trávila. A celkově se tím tělo a především střeva připraví k trávení.


Kohoutková voda o pokojové teplotě se vstřebá do 15 minut, osmotická podstatně rychleji. Tak často stačí se hojně napít a mezitím než si jídlo připravíme, usedneme ke stolu a poděkujeme za pokrm, se voda vstřebá.


Po čase zjistíte, až si tělo zpět přivykne na tuto přirozenost, že jakoby celý den nemáte žízeň. Že opravdu stačí pít jen před jídlem a víc se tímto netřeba zabývat.


Není to krása? :)

„Mnoho si člověk přeje a přece málo potřebuje.“

- Johann Wolfgang von Goethe